AAAPowiększ tekst Mapa strony RSS

Aktualności

25 kwietnia 2017 16:27 | Aktualności

Informacja w sprawie ataku zimy

 

 

 

 

Szanowni Mieszkańcy Gminy Kamieńsk.


Chciałbym Państwa poinformować o przebiegu wydarzeń mających miejsce w Naszej Gminie w dniach 19. i 20. kwietnia br. związanych z wystąpieniem opadów śniegu powodujących zerwanie linii energetycznych.

Opady śniegu rozpoczęły się 18 kwietnia około godz. 15-tej i trwały do rana 19 kwietnia. Sytuacja wieczorem 18. kwietnia wyglądała poważnie. W związku z takim przebiegiem wydarzeń około godz. 20:00 wydałem polecenie Zakładowi Gospodarki Komunalnej o odśnieżaniu terenu gminy. Odśnieżanie rozpoczęło się o godzinie 2:00 w nocy 19 kwietnia i trwało 8 godzin. Jednocześnie pracownicy ZGK przy pomocy beczek wypompowywali ścieki z przepompowni i dostarczali je na oczyszczalnie do Kamieńska.

 Także 18. kwietnia około godz. 21:50 powiadomiłem jednostkę OSP o powalonym drzewie tarasującym drogę  Napoleonów Huta Porajska. Następnie strażacy z Kamieńska i Gorzędowa interweniowali wielokrotnie usuwając leżące i tarasujące drogi drzewa w gminach Kamieńsk, Gomunice i Dobryszyce. OSP Kamieńsk interweniował 15 razy usuwając około 150 drzew. Niestety podczas działań ratowniczych ranny został jeden strażak. 

Około północy z 18 na 19. kwietnia nastąpiła przerwa w dostarczaniu energii elektrycznej powodując brak w dostarczaniu wody do mieszkańców. Rano 19. kwietnia na skutek braku prądu nie działał w Urzędzie Miejskim internet i centrala telefoniczna. Były też trudności z połączeniami w telefonii komórkowej. OSP straciło możliwość powiadamiania poprzez system selektywnego alarmowania.  Niestety nie można było uzyskać oficjalnych i wiarygodnych  informacji od PGE o  przywróceniu zasilania. Informacje nieoficjalne mówiły o powrocie zasilania o godz. 13:00 a następnie 15:00, 17:00 i 20:00 19 kwietnia. Niestety wszystkie te informacje okazały się nieprawdziwe. 19 kwietnia zostało przywrócone zasilanie na ujęciu Włodzimierz 20. kwietnia rano poleciłem strażakom z OSP w Kamieńsku i Gorzędowa dostarczanie wody do celów gospodarczych dla mieszkańców. Jednocześnie około godziny 11:00 rozpoczęto dystrybucję wody mineralnej dla mieszkańców gminy. Łącznie przekazaliśmy mieszkańcom i instytucjom na terenie gminy ponad 45 000 litrów wody pitnej.  Na terenie sołectw wykonywali to sołtysi i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych a w Kamieńsku punkt dystrybucji znajdował się w Urzędzie Miejskim. Około godziny 12:00 zaczęło powracać zasilanie elektryczne.

Bardzo dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w usuwanie skutków awarii linii energetycznych i braku wody. Szczególnie dziękuje strażakom, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej, niektórym Radnym, Sołtysom, pracownikom Urzędu Miejskiego, pracownikom placówek oświatowych oraz członkom sztabu kryzysowego. Dziękuje za wyrozumiałość, cierpliwość i słowa wsparcia od wielu mieszkańców, którzy rozumieli, że nie mamy wpływu na tak poważne anomalie pogodowe i ich skutki.

Aby w przyszłości usprawnić zarządzanie w sytuacjach kryzysowych podjąłem działania polegające na zakupie własnych generatorów do ujęć wody, oczyszczalni ścieków i innych urządzeń, wprowadzę w gminie  system powiadamiania poprzez SMS mieszkańców, ustalę sposób powiadamiania pomiędzy PGE a Urzędem Miejskim o awariach, aby przyspieszyć przepływ informacji.

 

Bogdan Pawłowski

Burmistrz Kamieńska

Przeczytano: 904 razy. Wydrukuj|Poleć znajomemu|Do góry

Zdjęcia:

ESP(A)
ESP(B)
ESP(C)
ESP(D)
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Elektroniczny Dziennik Urzędowy
BIP