AAAPowiększ tekst Mapa strony RSS

Aktualności

04 maja 2017 14:23 | Aktualności

Święto Konstytucji 3 Maja

 

 

 

 

W  dniu  3 maja 1791 r sejm  Rzeczpospolitej  uchwalił  konstytucję. Była to wówczas pierwsza w Europie i druga w świecie /po konstytucji  amerykańskiej/ nowoczesna konstytucja, a dzień 3 maja 1791 r został uznany  Świętem Konstytucji 3 Maja.

Po zmianach ustrojowych w Polsce pierwsze obchody  Święta  Konstytucji 3 Maja  odbyły się w Warszawie w roku 1990 na Placu  Zamkowym.

Z  tej to właśnie okazji w dniu  3 maja br  w  Kamieńsku  odbyła  się doroczna uroczystość  patriotyczna. Uroczystość z udziałem pocztów sztandarowych, młodzieżowej orkiestry dętej oraz mieszkańców   gminy i  gości  rozpoczęto  mszą św.  w miejscowym kościele parafialnym. Następnie  uczestnicy uroczystości udali się pod  pomnik Tadeusza  Kościuszki, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów.

W  okolicznościowym przemówieniu Burmistrz  Kamieńska powiedział, że celem Konstytucji 3 Maja była reforma Państwa Polskiego. Podstawą tej reformy miała być sprawiedliwość społeczna, poszanowanie praw obywateli, dobrze działające sądownictwo, silna armia i nowoczesny system oświaty. Niestety nie udało się tych zamierzeń wprowadzić w życie. Polska na ponad 120 lat utraciła niepodległość.

W okresie zaborów uchwalona konstytucja  dawała Polakom nadzieję na odzyskanie niepodległości oraz wskazywała jak w wolnej Polsce zorganizować sprawiedliwe i nowoczesne państwo.

Święto  Konstytucji 3 Maja to święto, które powinno jednoczyć Polaków -  mówił Burmistrz.

Uroczystość zakończono pochodem wokół Placu Wolności z udziałem orkiestry dętej, pocztów sztandarowych i innych uczestników  uroczystości.

Przeczytano: 1116 razy. Wydrukuj|Poleć znajomemu|Do góry

Zdjęcia:

ESP(A)
ESP(B)
ESP(C)
ESP(D)
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Elektroniczny Dziennik Urzędowy
BIP