AAAPowiększ tekst Mapa strony RSS

Aktualności

11 listopada 2017 18:17 | Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości

 

 

 

W roku 1918 po 123 latach niewoli naród Polski odzyskuje niepodległość. Polska jako Państwo zaczyna pojawiać się na mapach  Europy i Świata. Powstają struktury nowego państwa polskiego.

Do 1937 PPS świętowała rocznicę niepodległości 7 listopada, na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Od 1926 r. 11 listopada był dniem wolnym od pracy w administracji rządowej i szkolnictwie na podstawie okólnika wydanego przez Prezesa Rady Ministrów Józefa Piłsudskiego.

Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.

W 1945 ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN (1944); zniesiono jednocześnie Święto Niepodległości ustanowione w 1937. W PRL wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były w okresie stalinowskim i po wprowadzeniu stanu wojennego tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa. /źródło: wikipedia/

Narodowe Święto Niepodległości zostało przywrócone przez Sejm  IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989 i obchodzone jest corocznie w dniu 11 listopada.

Doroczne Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Kamieńsk z udziałem mieszkańców, pocztów sztandarowych oraz organizacji społecznych rozpoczęto  mszą świętą w  kościele  parafialnym. Następnie pod  pomnikiem  Tadeusza  Kościuszki  w hołdzie bohaterom walk o wolną i niepodległą Ojczyznę  zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Zabierając głos  podczas uroczystości Burmistrz  Kamieńska Pan  Bogdan Pawłowski powiedział, że mamy szczęście żyć w wolnym i demokratycznym kraju o ustabilizowanej pozycji międzynarodowej. W czasach  współczesnych – mówił Burmistrz - słowo patriotyzm nabiera innego znaczenia. Nie musimy walczyć zbrojnie w powstaniach i wojnach. Nie musimy narażać własnego  życia dla Ojczyzny. Patriotyzm to pamięć o tych, którzy dla Polski oddali to co mieli najdroższe. Poprzez udział w tej uroczystości przekazujemy młodszemu pokoleniu wartości patriotyczne, skrawek historii narodu polskiego.

Przeczytano: 1333 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

ESP(A)
ESP(B)
ESP(C)
ESP(D)
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Elektroniczny Dziennik Urzędowy
BIP