preloder
Oficjalna strona Miasta i Gminy Kamieńsk         Tel: 44 6817-123     44 6817-591    Fax: 44 6817-153           Strona BIP KamieÅ�sk          Elektroniczna Skrzynka Podawcza       Gospodarka Odpadami Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych        

Ludowy Zespół Sportowy „ŚWIT” Kamieńsk

Ludowy Zespół Sportowy „ŚWIT” Kamieńsk 

97-360 Kamieńsk, ul. Sportowa 3
gm. Kamieńsk, powiat radomszczański, woj. łódzkie,

Skład Zarządu Ludowego Zespołu Sportowego „ŚWIT” – od  lutego 2019r.

  1. Zdzisław Szczepański – prezes
  2. Mariusz Sewerynek – wiceprezes
  3. Michał Górny – skarbnik
  4. Jarosław Piekarski – sekretarz
  5. Jacek Krupa – członek zarządu
  6. Mariusz Kociniak – członek zarządu
  7. Szymon Błachowicz – członek zarządu
  8. Dominik Smużyński – członek zarządu

REGON: 590768830
NIP: 772-20-31-290

30 listopada 2009r. klub został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000341625

Konto Bankowe: 
Bank Spółdzielczy Ziemi Piotrkowskiej o/Kamieńsk
Nr: 50 8973 0003 0110 0900 0026 0001

ZARYS WSPOMNIEŃ O KS ŚWIT KAMIEŃSK

Na podstawie: “KS ŚWIT KAMIEŃSK 1937 – 1993”

Sport zwraca uwagę młodzieży w bardzo wczesnym okresie życia. Zainteresowanie sportem wyprzedza inne w tym czasie, bardzo ważne czynniki poznania życia, jak na przykład: uczęszczanie do szkoły (ileż to godzin wagarowych poświęcono piłce!). W Kamieńsku młodzież nie była inna. Również i tu wyrastały szeregi aktywnych młodych ludzi oddając się sportowi. Pamiętam z okresu przedwojennego, jak grono zapaleńców wykorzystywało każdą chwilę, aby spotkać się na boisku i kopać piłkę. Marzeniem każdego było wówczas zorganizowanie się na rzecz znalezienia boiska i zdobycia niezbędnego sprzętu sportowego. Świtały nam różne pomysły. Myślę, że znalezienie kawałka pastwiska na Mokradłach i wkopanie słupków bramkowych było pierwszym krokiem w naszej organizacji klubowej: KS Świt Kamieńsk. Wówczas piłkę kopali: Zbigniew Kubicki, Jan Witalewski, bracia Stefan i Henryk Strzeleccy, Zenon Morąg, Joachim Kotlewski, Czesław Bara, Henryk Tazbir, Tadeusz Wojtaszewski, Zbigniew Krauze, Antoni Wojnarowski, Marian Wojtasiński, Czesław Pawłowski, Jerzy Sztuk, Czesław Kowalski, Wacław Bąkowicz.
Wojna nie przerwała naszej działalności. Mimo zakazu władz okupacyjnych uprawialiśmy nasz sport poszerzając go o inne dyscypliny lekkoatletyki, siatkówkę, ping-pong, itp. Ta forma zrzeszenia była również fasadą do organizowania przeróżnych akcji objętych ruchem oporu. Na uwagę zasługują bardzo spektakularne mecze z reprezentacją okupanta (pracownicy niemieccy zatrudnieni w fabryce w Gomunicach). Kontakt wymagał dużej odwagi – Niemcy me uznawali takiej organizacji. Wręcz brutalnie ją likwidowali. Młodzież sportowa była zawsze awangardą w działaniach patriotycznych w walce o wolność narodu, w miłości i budowie swojej Ojczyzny. Urządzaliśmy zawody sportowe nie tylko w zespołach młodzieży Kamieńska, ale szukaliśmy drużyn w sąsiednich miejscowościach. Nie było niedzieli czy święta, aby nie rozgrywały się mecze sportowe. W tym czasie sport uprawiali i wykorzystywali go do walki z wrogiem: Zenon Morąg, Jan Witalewski, Strzeleccy – Stefan, Czesław, Henryk, bracia Józef i Tadeusz Turlejscy, Zbigniew Kubicki, Antoni Wojnarowski, Czesław Pawłoski, Kazimierz Bąkowicz, Zdzisław Witalewski.
W/w byli sportowcami a także żołnierzami Polski Podziemmnej. Przyszło wyzwolenie. Powstały warunki do formalnego i zasadniczego działania klubu. Drużyna KS Świt Kamieńsk stała się organizacją społeczną cieszącą się uznaniem i poparciem społeczności Kamieńska. Licznie urządzane imprezy sportowe w tym również zabawy taneczne i festyny pozwalały na zbieranie środków finansowych niezbędnych na zakupy sprzętu sportowego. Trudno dziś, z perspektywy czasu ocenić skalę radości i zadowolenia chociażby z takiego faktu jak zakup dla całej drużyny kostiumów, piłki, butów futbolowych itp., a następnie odbyły pierwszy mecz na którym drużyna wystąpiła w Gali Mundurowej !!! (białe koszulki z granatowymi kołnierzykami i obwódką na rękawach i we własnych butach sportowych). Składy drużyny reprezentowane były przez sportowców: Jan i Zdzisław Witalewski; Zbigniew Kubicki; Czesław, Stefan i Henryk Strzeleccy, Józef i Tadeusz Turlejscy, Zenon Morąg, Tadeusz Wojtaszewski, Henryk Tazbir, Antoni Wojnarowski. Klub wzbogacał się z upływem czasu. Boisko zostało uporządkowane. Przybyło sprzętu. Były piłki, a nie jak dawniej jedna i nie zawsze sprawna. Klub brał udział w uroczystościach narodowych, państwowych i społecznych; zawsze gorąco oklaskiwany i popierany przez obywateli Kamieńska. Cieszył się uznaniem i szacunkiem. Odbywały się mecze z drużynami miast sąsiednich i zawsze przy udziale widzów, stałych licznych kibiców. Do bardzo atrakcyjnych i nie ukrywam, politycznie ważnych należały mecze z reprezentacją Armii Radzieckiej, której oddziały stacjonowały w Gomunicach.
Odniesione zwycięstwa napawały nie tylko radością z wygranego meczu, ale wzmacniały przekonanie o istnieniu siły narodowej i woli walki z narzuconym nam przez losy wojny systemem. Nie takich wyników walcząca młodzież i społeczeństwo oczekiwało po zakończeniu wojny. Były to okrutne fakty dalekie od wymarzonych idei i planów wolnościowych. Stąd bunt i reakcja młodzieży były oczywiste. Dlatego też te w/w zwycięstwa miały wówczas szczególny wyraz i znaczenie. Drużyna nasza wystąpiła w składzie: Zenon Morąg, Antoni Wojnarowski, Jan Witalewski, Tadeusz Wojtaszewski, Henryk, Stefan, Czesław Strzeleccy, Zbigniew Kubicki, Zbigniew Krauze, Ciepłowski, Józef i Tadeusz Turlejscy, Jerzy Lewandowski, Edward Kałużyński.
Składy zespołów sportowych ulegały ciągłym zmianom. Jedni wyjeżdżali na studia, do pracy do różnych miast, inni zmuszeni sytuacją polityczną musieli opuścić Kamieńsk. Ale sportowcy walczyli by rozgrywać następne spotkanie meczowe. Nie oznaczało to, że klub. nie przeżywał okresów kryzysu. Były przypadki, że dość trudno było skompletować drużynę. Powodów było wiele. Raz nie mogli wystąpić najlepsi obrońcy, raz brakowało bramkarza, a innym razem w ogóle drużyna nie mogła się odliczyć. Czas jednak te problemy rozwiązywał, przybywali młodzi sportowcy dumnie zastępując weteranów klubowych. Dlatego KS “Świt” Kamieńsk istniał i dziś istnieje i będzie się rozwijał. Idea bowiem sportu jest czysta, pozbyta kombinacji politycznych, a krzepkość ducha młodzieży gwarantuje ciągłość uprawiania sportu, który zawsze posiada najbardziej pewne i honorowe miejsce w życiu społecznym. W Kamieńsku KS “Świt” ze swoimi tradycjami, historyczną przeszłością ma doskonałe podwaliny pod dalszy rozwój klubu i cieszyć się będzie nieprzerwanym uznaniem sportowej i serdecznej społeczności Kamieńska.

 + Henryk Strzelecki

Drukuj

UDOSTĘPNIJ:

Galeria: